• +48 662 89 22 24
  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Słowo eksperta

expert_vetosan.jpg

Jak pokazują badania, 52% Polaków posiada jakieś zwierzę domowe. Nasi czworonożni przyjaciele, podobnie jak ludzie, cierpią na różne dolegliwości. Przyczyny mogą być różne: jedne wynikają z wieku, inne z niewłaściwego trybu życia zwierzęcia, ze złych nawyków czy też z nieprawidłowego żywienia naszego pupila.

Troszcząc się o naszego zwierzaka, powinniśmy zadbać o odpowiednią dietę, tzn. dostarczać mu wraz z pożywieniem niezbędne mikroelementy, zapewniające utrzymanie odpowiedniej kondycji zdrowotnej. Możemy to robić zarówno zapobiegawczo, jak i szczególnie w trakcie rekonwalescencji po przebytych schorzeniach.

Podczas ponad dwudziestoletniej praktyki lekarza weterynarii spotkałem się z różnymi przypadkami, dotykającymi naszych czworonogów: chorobami stawów, zaburzeniami pokarmowymi, problemami skórnymi, nadwagą zwierzęcia - zresztą ten problem staje się prawdziwą chorobą cywilizacyjną XXI wieku także w odniesieniu do zwierząt domowych - jak również innymi dolegliwościami spowodowanymi nie tylko wskutek wypadków i zdarzeń losowych, lecz także poprzez złe nawyki i nieodpowiedni tryb życia.

Większości kłopotów można zapobiec, troszcząc się o odpowiednie odżywianie oraz suplementację witamin i minerałów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu psa i kota. Bardzo pomocne są również - coraz powszechniej wykorzystywane w nowoczesnych preparatach - ekstrakty roślin leczniczych, które bez efektów ubocznych wspomagają organizm zwierzęcia i działają w synergii z witaminami i minerałami.

lek. wet. Mikołaj Dymek, Warszawa